czwartek, 15 sierpnia 2019

Polskie sierpnie.

Polski sierpień ma to do siebie, że pełno w nim „okazji” do świętowania. Rocznica goni rocznicę. Wszystkie mają jedną cechę wspólną. Dla Polaków są powodem do niekwestionowanej dumy.
Przede wszystkim jest to rocznica zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. W przyszłym roku będziemy obchodzili jej 100 rocznicę. Mimo upływu lat ciągle pojawiają się nowe, ciekawe informacje na jej temat. Trwają nieustające dyskusje na temat kunsztu wojennego naszych dowódców wojskowych, waleczności polskich żołnierzy i wpływu sił nadprzyrodzonych.
Skoro było to tak znaczące dla dziejów Polski wydarzenie trudno mi zrozumieć dlaczego nie zdobyliśmy się na jego godne i trwałe upamiętnienie. Jan Pietrzak chce żeby to był łuk triumfalny w Warszawie. Są też inne pomysły, ale żaden nie doczekał się dotąd realizacji. 

Czy uda się cokolwiek zrealizować na obchody 100 rocznicy przypadającej w 2020 roku?

Z Bitwą Warszawską związane jest I Powstanie Śląskie https://pl.wikipedia.org/wiki/I_powstanie_%C5%9Bl%C4%85skie wówczas przegrane, ale ponowione jako
II Powstanie Śląskie w 1920 roku https://pl.wikipedia.org/wiki/II_powstanie_%C5%9Bl%C4%85skie
i ostatecznie jako III Powstanie Śląskie https://pl.wikipedia.org/wiki/III_powstanie_%C5%9Bl%C4%85skie
I i II Powstania Śląskie nie miały jawnego poparcia państwa polskiego ze względu na zaangażowanie w walkach na frontach wschodnich Polski. Nastąpiło to dopiero podczas III Powstania Śląskiego w 1921 roku.
O ostatecznych korzyściach Powstań Śląskich dla Polski zadecydowały plebiscyty i decyzje Rady Ambasadorów https://pl.wikipedia.org/wiki/Rada_Ambasador%C3%B3w
Chronologicznie i historycznie rzecz ujmując najdłużej obchodzimy święto kościelne jakim jest Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny https://pl.wikipedia.org/wiki/Wniebowzi%C4%99cie_Naj%C5%9Bwi%C4%99tszej_Maryi_Panny , nazywane też Świętem Matki Boskiej Zielnej. W tym okresie mają miejsce masowe pielgrzymki wiernych do miejsc kultu Maryjnego. Najbardziej znana to pielgrzymka do klasztoru na Jasnej Górze w Częstochowie, do cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Jej część warszawska pielgrzymuje od 1711 roku https://pl.wikipedia.org/wiki/Warszawska_Pielgrzymka_Piesza


Dzisiaj przypada rocznica męczeńskiej śmierci zakonnika, franciszkanina o. Maksymiliana Kolbe. https://pl.wikipedia.org/wiki/Maksymilian_Maria_Kolbe
Oddał swoje życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka który przeżył pobyt w KL Auschwitz. Zmarł w 1995 roku. Za pontyfikatu papieża Jana Pawła II o. Kolbe został uznany, w 1982 roku, świętym Kościoła Rzymsko-Katolickiego.

 Współcześnie sierpień kojarzony jest z rokiem 1980, w którym strajki i protesty społeczne doprowadziły w konsekwencji do upadku władzy ludowej narzuconej Polsce w wyniku zmowy „wielkiej czwórki” jako zwieńczenie zakończenia II wojny światowej.
Ocena historyczna sierpnia 1980 jest ciągle niepełna z różnych przyczyn, ale za najważniejszą uważa się zbyt krótki czas jaki upłynął.
W dużym uproszczeniu taką tezę można przyjąć, ale prawda jest znacznie bardziej złożona.
O tym potem.


stary.piernik

7 komentarzy:

  1. Sierpień uzmysławia mi cenę jaką Polacy zapłacili za odtworzenie swej państwowości po latach rozbiorów. XIX wiek to przegrywane powstania. W XX wieku Polacy walczyli przeciwko sobie w armiach Rosji, Austro-Węgier i Cesarstwa Niemieckiego na frontach I wojny światowej. Wojna zakończyła się odtworzeniem państwa polskiego, ale jego ostateczny kształt, w kolejnych latach, trzeba było wywalczyć z bronią w ręku i zapłacić kolejną daninę krwi.
    Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie, plebiscyty na Śląsku oraz Warmii i Mazurach, walki na granicy południowej z Czechami /Zaolzie/, walki na Ukrainie /Lwów/, walka z Litwą o Wilno.
    Najtrudniejsza była walka z bolszewicką Rosją o być albo nie być odrodzonej Polski. Dla tej Rosji Polska była przeszkodą na drodze do Berlina i dalej na zachód Europy. Celem była ekspansja bolszewizmu na zachód.
    Nam trudno zrozumieć niechęć mocarstw zachodnich do udzielenia nam pomocy w tym trudnym okresie. Lekceważyli grozę sytuacji, czy inaczej rozumieli swój interes? Jeszcze trudniej zrozumieć tych mniejszych którzy sami nie byli pewni swego losu. Dla własnych korzyści starali się wykorzystać słabość państwa polskiego.
    Przez lata pomijano milczeniem wstydliwe epizody z tamtych lat. Dokerzy Gdańska odmówili wyładunku uzbrojenia dla Wojska Polskiego które przekazali nam Francuzi. Węgrzy z własnych zapasów przekazali nam amunicję strzelecką która przyczyniła się do sukcesu Bitwy Warszawskiej.
    Plamą na honorze Polski i Polaków byli jednak renegaci w rodzaju Dzierżyńskiego, Marchlewskiego i im podobnych którzy występowali przeciwko Polsce w szeregach bolszewików. Ich kontynuatorzy przynieśli nam „wolność” po II wojnie światowej.
    Skutki odczuwamy po dzień dzisiejszy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Napisać, że to, to jest durniem? https://www.fronda.pl/a/brak-slow-hartman-to-polacy-napadli-na-rosje-a-nie-odwrotnie,131568.html To jak nazwać tych, którzy to, to zatrudniają i pasą.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zauważ, że pewnych zachowań nie należy komentować. w trosce o własne zdrowie psychiczne.

      Usuń
  3. W tej sierpniowej wyliczance pominąłem Powstanie Warszawskie 1944. Zrobiłem to w pełni świadomie. To jeden z nielicznych przypadków w historii światowej kiedy obca nacja usiłuje zawłaszczyć najwspanialsze karty historii dla swoich celów. Chodzi o wmawianie światowej opinii publicznej że Powstanie Warszawskie miało faktycznie miejsce w Warszawie, ale w getcie i w 1943 roku. Nie ma dla nich znaczenia, że warszawskie getto było wówczas w końcowej fazie likwidacji przez Niemców. Powstańców było zaledwie około 50, w dodatku uzbrojonych przez polskie podziemie. Cud polegał na tym że części z nich udało się przeżyć, a ponieważ reprezentowali różne frakcje polityczne, po wojnie zaciekle się zwalczali, a sukcesem lewicy było wygumkowanie tych którzy realnie walczyli, a wyeksponowano tych których sukcesem było przeżycie likwidacji getta. Oczywiście dzięki pomocy Polaków.
    Postacią nr 1 był Marek Edelman.

    OdpowiedzUsuń
  4. https://www.youtube.com/watch?v=Q8tWkfyfmig
    Można się "skurwić"? Widać, że tak

    OdpowiedzUsuń
  5. Wyją, że Premier zrobił sobie w Katowicach piknik wyborczy. Kampanię wyborczą. Osiem lat rządzili i nie wpadli na ten POmysł.
    No to ja się nie dziwię, że tak wyjecie, niezły piknik wyborczy. Setki tysięcy ludzi i nikogo autokarem nie trzeba było zwozić

    OdpowiedzUsuń
  6. Ile to już powiedziano w związku z homilią abp Jędraszewskiego. Mniej się mówi na temat dlaczego Episkopat Polski potrzebował tyle czasu żeby wesprzeć abpa? Wcześniej tego poparcia udzielili biskupi czescy i słowaccy oraz węgierscy.
    https://episkopat.pl/kard-duka-prymas-czech-wyrazil-poparcie-dla-abp-jedraszewskiego/
    https://www.radiomaryja.pl/informacje/episkopat-slowacji-popiera-ks-abp-marka-jedraszewskiego/
    https://niezalezna.pl/283620-duchowni-z-czech-slowacji-a-teraz-wegier-slowa-wsparcia-dla-abp-jedraszewskiego

    OdpowiedzUsuń

Informacja dotycząca plików cookies: